Blog poświęcony szeroko zakrojonemu tematowi opon, zarówno opony zimowe do sanek, jak i opony letnie do taczek mechanicznych, czy szeroki wybór opon do rowerów dziecięcy i samochodów lego.
Blog > Komentarze do wpisu
teza
Solidarność żyje i ma się coraz lepiej – daleko od państwa i jego wyznawców. I jak najdalej od Europejskich centrów tego i owego. Właśnie wróciłem z Grecji, gdzie poznawałem ludzi, którzy praktykują solidarność ‘no logo’ i na codzień. Od niech się będziemy uczyć i to oni pokazują drogę.
Empatia, polityczne „no logo”, ciągłe przypominanie sobie, że celem jest dobro wspólne – wreszcie, zastąpienie ‘wartości pieniądza w czasie’ właśnie solidarnością w czasie i przestrzeni. To są bardzo proste rzeczy, niewymagające profesorskich głów.
Jak mówi poeta „dla was to są igraszki, nam chodzi o życie.”O ile zasadniczo zgadzam się z diagnoza profesora Baumana ( że świat współczesny nie jest dobrym i zdrowym miejscem, co objawia się także w braku miejsca dla solidarności) o tyle reszta poglądów które Pan opisuje wydaje mi się uproszczona i przedstawiona ahistorycznie.
Wydaje mi się że po pierwsze teza ta być może pasuje do konsumerycznych społeczeństw zachodu. Przecież w Azji kwitnie przemysł, nie święci robią garnki, lecz Chińczycy, i powstaje pytanie co z tezą że to obecność fabryk generuje tego typu potrzeby. Wydaje się to być nieprawdą, albo co najmniej prawda mniejszą – zlokalizowaną do kultury zachodu.
Po drugie z faktu że pokojowe manifestacje jak OWS, stłumione brutalną siłą przez reżimowe władze, nie znalazły swojej politycznej reprezentacji, wskazuje tylko na chorobę ustroju a nie na jakikolwiek mechanizm deterministyczny związany z takim ruchem. Wiemy dosyć dobrze z historii że kiedy ustrój polityczny nie jest w stanie reprezentować potrzeb całkiem sporych grup społecznych prędzej czy później pojawia się poważny kryzys polityczny. Jest on tym bardziej krwawy im bardziej beznadziejny i pomijany jest głos mas. Pytanie jest nie takie czy, ale kiedy – za 100 czy za 10 lat – będziemy mieli z powodu pomijania nierówności społecznych w USA krwawe zamieszki.est oczywiście przykre, że solidarność w ujęciu prof. Baumana ma dzisiaj takie a nie inne konotacje. Tym bardziej, że stoi za tym zarówno wiedza jak i doświadczenie prof. Baumana. Ja jednak też mam trochę nadziei a to głównie po lekturze Tony’ego Judt’a czy też po tych nielicznych zjawiskach społecznych (Oburzonych, Occupy, ACTA,). Tej nadziei jest „trochę” bo obserwuję w RP kompletną niechęć do kooperatywności, kompletny brak umiejętności osiągania kompromisu co jest uwarunkowane „genetycznie” a także co zostało wzmocnione nachalną propagandą „indywidualizmu”, „wolności” tudzież praktykami życia publicznego. Pożyjemy, zobaczymy??
Prawdę powiedziawszy, nie za bardzo wierzę w sukces Pańskiego „projektu” w ECS. A dlaczego? A dlatego właśnie bo w ECS: „solidarność” się wystarczająco skompromitowała po 1989 (z niewielką pomocą p. L. Wałęsy i postsolidarnościowych elit).
niedziela, 07 lipca 2013, piestrojanski

Polecane wpisy

 • w kuchni

  Nie licząc drobnych napraw, przeważnie zajmuję się zabawą z psami. Miśkowi zdaje się, że dalej jest słodkim szczeniaczkiem i ładuje się na kolana a jedna łapą m

 • ten wschód

  Chciałbym poznać ich Boga który zezwala zabijać bezbronne osoby, który szerzy nienawiść bo ktoś ma inne zdanie. Taki jest wasz Bóg? Mój Bóg jest miłością i dał

 • wentyl

  Albo pod tą czerwoną nakrętką nie ma wentyla albo się zużył. Istnieje możliwość, żeby nie było? Powietrze wylatuje z naczynie po odkręceniu czerwonej nakrętki.

 • Kto może uzyskać certyfikat księgowego?

  Certyfikat księgowego to dokument uprawniający do prowadzenie ksiąg rachunkowych. Mogą go uzyskać osoby, które spełnią jeden z poniższych warunków: 1) posiadają

 • Praca naukowa i pilka nozna.

  Nu i sie zoponentowalam. No bo ciezko nazywac do wielkoslownie obrona, nie byla to wszakoc praca magisterka a jedynie naukowa. Oczywiscie, praca moja cudna i ni