Blog poświęcony szeroko zakrojonemu tematowi opon, zarówno opony zimowe do sanek, jak i opony letnie do taczek mechanicznych, czy szeroki wybór opon do rowerów dziecięcy i samochodów lego.
Blog > Komentarze do wpisu

Wycofywanie tzw. "bezpiecznych" czynników chłodniczych, w związku z ich zagrożeniem dla warstwy ozonowej i oddziaływaniem na efekt cieplarniany, stwarza problem wielu użytkownikom chłodni. Wśród tych użytkowników znalazł się znany na całym świecie koncern Nestlé, w którym wiele procesów produkcyjnych jest powiązanych z techniką chłodniczą. W poszukiwaniu rozwiązań technicznych firma Nestlé obrała kurs, w którym obok amoniaku, jako czynnika chłodniczego, zastosowano dwutlenek węgla, jako chłodziwo. Obiecujące wyniki stanowią argument za stosowaniem kombinacji NH3/CO2w klimatyzacji także w innych dziedzinach techniki chłodniczej.

Chłodzenie jest jednym z podstawowych procesów w przemyśle spożywczym. Odgrywa ono żywotną rolę w magazynowaniu i utrzymaniu świeżości surowców oraz produktów gotowych, a także w produkcji lodów, mrożonek i zmrożonej kawy. Rys. 1 ukazuje przegląd typowych zastosowań chłodzenia, temperatury odparowania i mocy chłodniczych.

Renesans CO2

Już przed stu laty CO2 był obok NH3 najważniejszym czynnikiem chłodniczym. Tak działo się aż do nastania epoki "bezpiecznych czynników chłodniczych", która rozpoczęła się ok. roku 1935. Znaczenie CO2 w przemysłowej produkcji chłodu drastycznie spadło. Dwutlenek węgla znalazł na dłuższy czas zastosowanie, jako czynnik chłodniczy w urządzeniach okrętowych, to znaczy firmy klimatyzacje z tradycjami w dalszym ciągu posiadają umiejętność budowy i eksploatacji urządzeń z CO2.

Wraz z nadejściem problematyki ODP i GWP (niszczenie warstwy ozonowej i efekt cieplarniany) ok. roku 1990 ponownie dostrzeżono zalety CO2, jako czynnika chłodniczego. Możliwości zastosowań w urządzeniach chłodniczych i pompach ciepła zostały, dzięki rozwojowi technologii CO2, dostosowane do współczesnych wymagań rynkowych. W centrum zainteresowania początkowo znalazły się procesy transkrytyczne dla obiegów pomp ciepła oraz samochodowe urządzenia klimatyzacyjne o stosunkowo niewielkiej wydajności.

Wnioski i perspektywy

Opisana instalacja działa z powodzeniem już od przeszło 12 miesięcy. Wybrana koncepcja w układzie CO2/NH3 stanowi kamień milowy w historii techniki chłodniczej i jest zapowiedzią nowych podobnych i większych instalacji. Dalsze projekty zgodne ze schematem na rys. 4 są już w stadium realizacji. Zalety i wyzwania tej technologii CO2/NH4 zestawiono jeszcze raz

poniedziałek, 28 marca 2011, piestrojanski

Polecane wpisy